Na konci světa na úpatí And. Nekonečnou travnatou pampou až pod jedny z nejúžasnějších hor světa. Pabukovými lesy a mezi modrými lagunami k rozsáhlým ledovcům. Sníh, déšť a jen vzácně ustávající ostrý vítr vytvářející v dynamické krajině jedinečný zážitek.
Laguna de Los Tres
Východ slunce nad Lagunou de Los Tres v okamžiku, kdy se oranžová záře slunce dostane i k ledovcům pod nejvyššími vrcholy. Ke špičatému vrcholu Fitz Roy, který dominuje snad všem pohledům v oblasti El Chaltén, je to od hladiny jezera ještě dva výškové kilometry. Hledám kompozici, ve které by byl Fitz Roy co nejméně rušen výrazným nižším pahorkem na protější straně laguny. Je proto potřeba vystoupat ještě trochu výše po moréně směrem k Cerro Madsen. Zde se hora navíc vypíná přímo nad jezerem a výhled nenarušují turisté, kteří se zdržují dole u hladiny. Argentina.
Lago Torres
V momentě východu slunce se mraky začínají rozpouštět a odhalí trojici monumentálních žulových věží. První sluneční paprsky se dotknou ledovce a stěny pod věžemi a rozzáří krajinu sytým oranžovým světlem. Hladina Lago Torres zůstává temná i oproti sněhem pokrytému okolí. Jediná šance u Base Torres tak vychází více než uspokojivě. Chile.
Cuernos del Paine
Nižší partie Torres del paine jsou po opakovaných požárech posety množstvím vybělených odumřelých stromů a keřů. Ty představují zajímavý krajinný prvek umocňující hrubou krásu zdejších hor. Cestou k Mirador Cuernos se naskýtají poutavé pohledy skrz pokroucené odumřelé větve. V samém závěru scénu doplní i tyrkysové vody Lago Nordenskjöld. Chile.
Ledovec Grey
Před rozbřeskem u ledovce Grey. Mohutný splaz ledovce se rozděluje okolo ostrova Ísola o Nunatak na dva menší a ukončuje svou cestu ve vodách Laguny Grey. Po její hladině se plaví množství odlomených ker. Zatažená obloha před východem slunce nepostrádá strukturu, takže mračna působí dynamickým dojmem. Modré tóny odcházející noci pak podtrhují studenou atmosféru patagonských hor. Chile.
Torres del Paine
Jedna z nejlepších vyhlídek na centrální Torres del Paine. Břehy tyrkysového jezera Lago Pehoé zdobí působivé keře a pokroucené stromy, samotné jezero tvoří několik zálivů a uprostřed jej zdobí soustava ostrůvků. Pohledu dominuje vrchol Paine Grande a masiv Cuernos del Paine. Když do pohádkové krajiny zasvítí ranní měkké světlo, jen těžko se takové místo opouští. Chile.
Ranní duha
Zatažené ráno chystá překvapivý východ slunce. Právě takové bývají nejlepší a ani tento případ nebyl výjimkou. Vzdálené zaledněné hory rudnou v prvních paprscích slunce a nad nimi se formuje i ranní duha. Vzácně klidná hladina Lago Grey svou modrou barvou doplňuje barevnou škálu. Chile.
Pankáč
Nekonečná pampa táhnoucí se od obzoru k obzoru za chladného rána. V pásech pohybující se mraky vycházející slunce ozáří zespoda, zatímco blízká krajina zůstává v tlumeném světle. Mezi trsy trávy se povaluje ohromné množství kostí a mršin, které v jinak prázdné a jednolité pampě působí tíživým dojmem. Dlouho hledám výraznou kostru jako měřítko do popředí. Jakmile spatřím tuto rozevřenou velkou lebku, vím, že se u ní zdržím. Baví mě v kontextu trsu trávy, který "vyrůstá" jako číro z vrcholu lebky. Argentina.
Perito Moreno
Sedmdesát metrů vysoká čelní stěna ledovce Perito Moreno končí v chladných vodách Lago Argentino. Ledovec, který si dlouho jako jeden z posledních držel status neustupujícího, patrně v posledních letech také začíná odtávat. Rozměry splazu ovšem stále zůstávají enormní: čelní stěna je široká skoro pět kilometrů a k horám v pozadí je to přes 16km. Ráno, kdy skrze mraky ještě neprosvítí ostré slunce, je atmosféra u ledovce nejlepší. Bez přílišného kontrastu nejlépe vyniknou modravé odstíny starého ledu. Argentina.
Fitz Roy
Pod významným vrcholem Fitz Roy se nachází dvojice lagun. Laguna Sucia a o dobrých 400 výškových metrů výše položená Laguna de los Tres. K samotnému vrcholu to jsou od její hladiny ještě více než dva další výškové kilometry. Rozměr krajiny se i na místě jen těžko chápe. Argentina.
Skrytá vyhlídka
Mimo hlavní stezky se v kopcích nad El Chalténem ukrývá vyhlídka vystihující celou Patagonii. S podzimem červenající větrem ošlehané pabuky ostře kontrastují se zasněženými horami a ledovcem. Lesem se kroutí široká řeka a vše spojuje dohromady vodní plocha, v tomto případě Laguna Torre. Při menší oblačnosti by výhledu navíc vévodila vysoká skalní jehla Cerro Torre. Argentina.
První světlo nad horami
Z otevřené pampy se nabízejí pohledy i poměrně vzdáleným horám, které jsou jinak jen obtížně dosažitelné. Toho využívám během dramatického rána, kdy se nad celým pásem And drží těžká oblačnost a jen na východě se drží pás bez mraků. S východem slunce se stává očekávatelné a zasněžené vrcholy i husté mraky ozáří rudé sluneční paprsky. Argentina.
Base Torres
Na Base Torres uvítání před východem slunce připravuje zatažená obloha, déšť se sněhem a krutý vítr. V tu chvíli jsem rád, že je trojice žulových věží alespoň skoro celá viditelná. Oblačností ve správný moment pronikne nejprve jen několik paprsků a během dalších několika minut se v nažloutlém světle rozzáří celé zasněžené okolí jezera i monumentální věže nad ním. Chile.
Laguna Torre
Po soumraku se barevná škála v okolí Laguny Torre redukuje na modrou, bílou a černou. Velmi dobře v tom okamžiku působí i svahy posypané čerstvým sněhem až do blízkosti vodní hladiny. V závěru údolí, kde by se vypínala skalní jehla Cerro Torre, mraky houstnou a vytváří světlu neprostupnou bariéru. Že není nic vidět v tuto chvíli příliš nevadí, mraky naopak podtrhují hrubou krásu zaledněných hor. S rozervanou ledovou krou v popředí ladím kompozici až téměř do úplně tmy. Argentina.
Večer pod Paine Grande
Výrazný masiv Cuernos del Paine z méně obvyklé strany z úpatí Paine Grande. Večerní slunce se opírá do rozeklaných ledovcem modelovaných stěn, mezi nimiž vyniká skalní jehla La Espada ("Meč"), i do vegetací porostlých svahů níže. Chile.
Průhled
Nejstarší pabukové porosty nabízejí nevšední pohledy plné pokroucených větví a záhybů. Mohutné kmeny porostlé mechem a provazy lišejníků se sklání k zemi, obvykle ve směru převládajícího silného větru. Tyto staré porosty vytvářejí tajemnou až pohádkovou atmosféru na mnoha místech Patagonie. Argentina.
První setkání s věžemi Paine
Přes tyrkysové vody Laguny Amarga se nabízejí jedny z prvních pohledů k trojici žulových věží, které daly jméno celé oblasti. Skalní obři s holými stěnami nesměle vykukují z mraků, zatímco okolní hory jsou pokryté souvislou vrstvou čerstvého sněhu. Už tyto první pohledy odhalují, že Torres del Paine nevzbuzují zájem náhodou. Chile.
Kostlivčí les
Cesta k laguně Torre vede většinu cesty hustým pabukovým lesem. Až v samém závěru se z pěšiny otevře úžasný pohled k zasněženým horám a zejména na úsek plný mrtvých šedých stromů. Vzhledem k rychlým změnám počasí není ani třeba příliš dlouho čekat, než se sluneční paprsky opřou právě do mrtvého lesa. Argentina.
Torres del Paine
Za soumraku na vyhlídce nad Lago Pehoé směrem k centrálním vrcholům Torres del Paine. Výrazné večerní světlo sice skrz husté mraky nepřichází, krajina se ale i tak barví do studených tónů brzy po okamžiku západu slunce. Nezvykle klidná hladina jezera ještě umocňuje magickou atmosféru přicházející noci. Chile.
Río de las Vueltas
Za osadou El Chaltén se řeka Río de las Vueltas v hlubokém kaňonu zařezává do krajiny. Hnědá pampa tvořená pichlavými keři spolu s hrubými stěnami kaňonu kontrastuje s barevným východním obzorem. Argentina.
Namrzlá pampa
Ráno v rozlehlé pampě představuje nevšední zážitek. Krajina na všechny strany tvořená pouze nevýraznými trávou porostlými oblinami je po studené noci pokrytá jinovatkou. Všude se pasou stáda lam, zatímco mraky plují velmi nízko, až se zdá, že je možné se jich dotknout. Slunce do rozlehlé prázdnoty přidá trochu barvy. Argentina.
Mirador Maestri
Nepřehlédnutelný strom cestou k vyhlídce Maestri nad Lagunou Torre. Jeho rozložitá struktura s bohatým olistěním zaujme na první pohled a dotváří poutavou kulisu k ledovci Torre i okolním zasněženým horám. Argentina.
Lago Pehoé
Patagonii netvoří pouze rozeklané zaledněné horské hřebeny a travnaté pampy. Mezi nimi se nachází přechodné pásmo nižších hor a pahorků, často plných jezer a bažin. I část Torres del Paine na jih od jezera Pehoé ukazuje tuto odlišnou část Patagonie. Chile.
Dramatický Fitz Roy
Paprsky vycházejícího slunce se opírají o svahy pod horou Fitz Roy, jejíž vrchol se schovává v mracích. Teprve ráno odhaluje množství čerstvého sněhu držícího se těsně nad úrovní lesa. Špička hory několikrát nesměle vykoukne, než ji oblaka pro zbytek dne nadobro pohltí. Argentina.
Pabukový les
Začínající podzim přichází do horského lesa tvořeného převáženě pabuky jižními. Lišejníkem porostlé kmeny vytváří poutavé struktury, za nimiž drobné lístky hrají všemi barvami od zelené po červenou. Argentina.
Loď u ledové stěny
Čelní stěna ledovce Perito Moreno dosahuje výšky několika desítek metrů, takže okolo plující loď působí nepatrným dojmem. Nad lagunou se drží několik úzkých nízkých mraků. Stačí chvíli počkat a prosvítající slunce ozáří i les na břehu. Argentina.